21.04.2017-01:03:00   |   Petra Kuřátková
#Zdravie
#Zbúrané mýty
Vzhľadom na to, že „prírodní liečitelia“ považujú túto bylinku prakticky za všeliek, spomeniem len niektoré bludy, ktoré sa na mnohých weboch spomínajú:

  • vraj pomáha proti rakovinovému bujneniu – v skutočnosti je proces nádorovej transformácie bunky dlhoročný a nesmierne zložitý. A hoci doň vstupuje strava ako významný preventabilný faktor, niečo také ako konzumácia medvedieho cesnaku v minimálnom množstve a prakticky len v istom ročnom období vás pred nádorom bohužiaľ nezachráni.




  • vraj pôsobí proti plesniam, mykózam a parazitom - ok, autori nevedia, čo sú mykózy. Mykózy sú ochorenia, ktoré spôsobujú plesne (lepšie povedané, mikroskopické vláknité huby). Takže ak by aj dokázal medvedí cesnak pôsobiť proti plesniam, zároveň by účinkoval proti mykózam. A žeby na parazity fungovala takáto obyčajná bylinka?


  • vraj je účinnou detoxikáciou organizmu po zime - téma, ktorá si vyžaduje samostatný odstavec


  • Je vôbec potrebný jarný detox?

    To, že niečo ako detoxikácia existuje, je fakt. Avšak to, čo si pod týmto pojmom väčšina ľudí pravdepodobne predstaví, je detox - nedetox.

    Detoxikácia je proces odstraňovania toxických zlúčenín z organizmu, predovšetkým prostredníctvom pečene a obličiek. Avšak jediná vec, ktorej sa zbavíte pri svojpomocnej detoxikácii tela, sú peniaze a čas.



    Pokiaľ totiž netrpíte závažným ochorením, ako je napr. cirhóza pečene či nedostatočná činnosť obličiek, váš organizmus si s cudzorodými, potenciálne nebezpečnými látkami poradí sám.

    Keby tomu tak nebolo, žiadne zázračné potraviny ako medvedí cesnak, žiadne diéty, ani odčervovanie nepomôže. Pomôže až adekvátna medicínska liečba postihnutého orgánu.

    Zvykne sa hovoriť, že toxíny sa v tele hromadia, a vraj preto sa treba detoxikovať. To nie je celkom pravda*. Každý, kto má poznatky z anatómie aspoň na úrovni strednej školy vie, že zdravá pečeň aj obličky svojou metabolickou činnosťou odstraňujú toxické látky pomocou série niekoľkých krokov, biochemických reakcií, ktoré vždy povedú k finálnemu odstráneniu cudzorodých látok.

    Ani čistenie čriev nie je na mieste. Vďaka peristaltike nedochádza k usadzovaniu trávenej potravy na stene čriev tak, ako sa spomína v mnohých lifestylových magazínoch. Navyše, bunky črevnej sliznice sa obmieňajú každých 72 hodín za nové. Tak prečo by sme mali potrebovať detox?

    Existuje množstvo detoxikačných kúr, po ktorých máte zdanie, že sa cítite lepšie, krajšie, zdravšie. Pointa pramení v tom, že väčšina týchto "diét" obmedzuje kalórie v potrave a núti vás piť viac vody. V skutočnosti sa však nedetoxikujete, ale hladujete. Zdanie, že máte akosi viac energie, je spôsobené najmä tým, že najväčšie množstvo energie v tomto momente využíva mozog na hľadanie potravy a vaše mozgové bunky sú takpovediac viac v strehu.



    Ide však len o dočasný stav.

    Po pár dňoch či týždňoch hladovky v snahe detoxikovať sa budete akurát tak malátni, unavení, namosúrení, budete mať oslabenú imunitu, zhoršený spánok a celkové zdravie.

    Drobná poznámka alebo skôr zamyslenie sa na záver

    Dlhodobé poškodzovanie tela cigaretami, alkoholom, zlou stravou či sedavým spôsobom života nezmeníte počas pár (jarných) dní detoxom. Ak tento stav chcete zmeniť, musíte zapracovať na celkovej zmene životného štýlu. A to nepôjde zo dňa na deň. A nepomôže vám v tom ani pesto z medvedieho cesnaku alebo rôzne iné detoxikačné bylinky či koktaily.

    Len tak mimochodom, čo sa spomínaných zdravotných účinkov medvedieho cesnaku týka, sú štúdie, ktoré dokumentujú priaznivý vplyv na znižovanie krvného tlaku - v porovnaní s klasickým cesnakom dokonca ešte vyšší. Áno, sú aj štúdie, ktoré dokumentujú antimikrobiálny a antiparazitický vplyv. Lenže ak sa o tomto vplyve píše v magazínoch, spravidla sa nespomenie, že ho zistili štúdie, ktoré skúmali extrakt. Samotný účinok navyše preukázali len in vitro - čiže na bunkových kultúrach v skúmavkách. [Ako sme spomínali na mnohých príkladoch - napr. tomto - ich relevantnosť pre použitie v iných podmienkach nie je častá pozn. red.] U ľudí to účinkovať nemusí a ak predsa len áno, tak v iných koncentráciách ako pri jedení pár lístkov.



    Takže ak vám medvedí cesnak chutí, jedzte ho s pokojným svedomím, že z neho budete mať nejaké zdravotné benefity. No pamätajte, že tak úplne vás nespasí.

    -

    Poznámka:
    *Napríklad olovo sa môže ukladať v tuku a stroncium pre zmenu v kostiach, ale k tomu dochádza len pri výraznejšom prekročení bezpečného množstva ich príjmu, čiže pri otrave. A na taký stav by bylinový detox určite nepomohol.

    Štúdie k pozitívnemu účinku medvedieho cesnaku
    1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11989540
    2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4352197/

    -

    Autorka je nutričná terapeutka.

    Jej osobný blog môžete navštíviť TU.
    Páčia sa Vám naše články? Podporte nás

    Zdieľajte článok







    Pridať e-mail

    Najčítanejšie za rok